Miha SimončičSrednja tehniška in poklicna šola Trbovlje

S pomočjo sodobne tehnologije sem pripravil uporabne matematične naloge za dijake srednje strokovnih, srednje poklicnih in nižje poklicnih šol. Naloge so namenjene pri urah nadomeščanj, ko manjka učitelj za matematiko in ga nadomesti učitelj druge stroke. Vse naloge so zasnovane tako, da so uporabne v vsakdanjem življenju, tako sem vključil zunanji svet. Na kratko bi lahko rekli, da je to spletna zbirka matematičnih uporabnih nalog z rešitvami. Zbirka je zasnovana tako, da deluje tako na pametnem telefonu, kot na tablici ali osebnem računalniku v katerem koli operacijskem sistemu. Naloge imajo zraven namig, tako lahko naloge rešuje prvi ali četrti letnik posameznega strokovnega izobraževanja. Na vsaki šoli spadajo nadomeščanja v vsakdanjik. Da bi bile ure nadomeščanj lažje izvedljive, bolj poučne in zanimive, lahko učitelj, ki nadomešča uporabi to spletno matematično zbirko, ki vsebuje matematične naloge iz vsakdanjega življenja. Zadeva je popolnoma preprosta. Recimo, da učitelj za matematiko zboli in dobijo dijaki tisti dan nadomeščanje. Ni pomembno kateri učitelj gre tisto uro matematike v razred, lahko gre učitelj za slovenščino, angleščino, zgodovino… Ta učitelj prejme spletni naslov zbirke nalog, ali pa jih v papirnati obliki vzame v zbornici. Naloge predstavi na projektorju in dijaki jih začnejo reševati. Prav vsaka naloga ima zraven dodan namig (uporabna formula ali skica). Nato ko dijaki rešijo nalogo,učitelj prikaže tudi rešitev. Rešitev je podana kot celoten potek naloge in ne kot samo en rezultat. Zbirka nalog je ločena na tri programe. Srednje strokovno izobraževanje, srednje poklicno izobraževanje in nižje poklicno izobraževanje. Vsak program ima svojo težavnostno stopnjo, naloge pa so zasnovane tako, da jih lahko rešijo dijaki prvega ali četrtega letnika. Vse matematične naloge izhajajo iz vsakdanjega življenja in je velika verjetnost, da se bodo dijaki nekoč v prihodnosti še srečali s takšno uporabno nalogo. Spletna zbirka je izdelana tako, da se lahko uporablja na računalniku ali na tablici oz. mobilnem telefonu. Bolj zaželjen je seveda računalnik in projektor, vendar tudi če v učilnici ni le tega, lahko učitelj poda naloge kar iz tabličnega računalnika ali mobilnega telefona. Seveda mora nato besedilo naloge,namig, potek, rešitev zapisati oziroma prepisati na tablo. Za začetek bo zbirka vsebovala iz vsakega programa po 15 nalog, to je skupaj 45 nalog, vendar se bo vsako leto večala. Vse naloge in rešitve so v pdf obliki, tako da se jih lahko prenese na računalnik, lahko se jih tudi stiska. Upam da bo s tem projektom postala matematika še bolj zanimiva in privlačna za dijake, ter da bodo videli smisel zakaj je matematika tako pomembna v življenju. Celotna zbirka je dosegljiva na http://mihasimoncic1982.wix.com/upomat, vendar je brskalniki ne najdejo, tako učitelj, ki nadomešča učno uro pridobi spletni naslov prek e-pošteod učitelja matematike.