Miroslava MinićOŠ Dobje

Predstavila bom TouchDevelop, Microsoftovo učno orodje, ki mi je pripomoglo k soustvarjanju raznolikih možnosti učenja programiranja s podporo IKT. Z učenci smo izbrali različne tečaje za poučevanje aplikacij. Učenci so korak za korakom reševali vaje in gradili igre in aplikacije. Prednost je v tem, da TouchDevelop Web App deluje v večini sodobnih brskalnikov in da TouchDevelop Windows Phone aplikacija omogoča dostop do večine pametnih telefonov. Ugotovila sem, da poleg ustvarjanja zabavnih in uporabnih aplikacij lahko TouchDevelop uporabim za ustvarjanje lastnih interaktivnih vaj ali učnih gradiv in da so učenci bolj motivirani za delo. TouchDevelop je interaktivno programsko orodje, ki je namenjeno poučevanju osnov programiranja. V kolikor radi uporabljate tablico ali telefon, lahko ustvarjate igrico le z dotikanjem zaslona. Seveda lahko uporabimo tudi računalniško tipkovnico ali kombiniramo zaslonsko in računalniško tipkovnico. TouchDevelop je idealno orodje za pouk računalništva ali pri računalniškem krožku, ker izpolnjuje naslednje cilje:
• namenjen je učenju programiranja;
• učenci zelo hitro ustvarijo aplikacije na telefonu, tabličnem računalniku ali prenosnem računalniku in za ustvarjanje potrebujejo na šoli le internetno povezavo in uporabniški račun;
• praktičen je za izdelavo računalniške igre, animacije ali interaktivne zgodbe;
• svoje izdelke lahko prikazujejo na svetovnem spletu in jih delijo z drugimi;
• na spletu so dostopna gradiva, kjer se učitelji in učenci lahko samoizobražujejo.

Potek dela: Predstavila bom, kako izgleda učno okolje TouchDevelop in pokazala osnovno okno za ustvarjanje kode. Udeleženci (učenci) se prijavijo v učno okolje, pripravijo in dopolnijo osebne podatke, sprehodijo se skozi predloge; predstavimo osnovno okno za ustvarjanje kode. Udeleženci (učenci) rešijo nekaj primerov nalog (izdelajo igro ali naredijo kolaž ali rešijo nekaj nalog iz želvje grafike, dodajo slike ali besedilo, rešijo tutorial ipd.). Ob zaključku predstavijo svoje delo sosedu ali skupini.

TouchDevelop je uporaben in priljubljen pri učencih, ker:
• dela na iOS, Android, Windows, Mac ali Linux,
• otroci namesto pisanja zapletenih programskih kod premikajo in zlagajo pisane grafične bloke (podobnost s Scratch-om),
• ni težav s sintakso. Morebitna slabost je jezikovno okolje, ki je večinoma prirejeno in deluje le v angleščini. Kljub temu sem pri poučevanju z učenci imela le pozitivne izkušnje, kar vam bom tudi predstavila.