Marjetka RovšnikOŠ Frana Roša

Glavni namen izvedenega projekta, ki je potekal preko TwinSpace portala, je bil ozaveščati učence o prekomerni vsebnosti sladkorja v nekaterih živilih in jih spodbujati h kritičnemu razmišljanju o prehrani. Za popestritev dela in boljše pomnjenje naučenega, so se učenci med samim procesom učenja naučili izdelovati QR kode s pomočjo spletnega generatorja, pripravili detektivske uganke za mlajše učence ter krepili komunikacijske in jezikovne veščine. Glavni cilj projekta je bil v učencih prebuditi in spodbuditi zavedanje o pomenu izbire zdrave hrane in pijače ter jim to temo ob uporabi spletnih aplikacij, pametnih telefonov in tablic približati na čim bolj zanimiv način. Z dejavnostjo pri učencih se krepijo kompetence kot so: krepitev komunikacijskih veščin (komuniciranje z odraslimi v procesu iskanja odgovorov), skrb in odgovornost za lastno zdravje (premik vedenjskih vzorcev v smeri izbire bolj zdrave hrane in pijače), računalniško pismenost, skrb za gibanje. Ključna beseda, ki se je ves čas vrtela pred nami, je bila PREPLET. Kar visoko zastavljene cilje sem skušala doseči s prepletanjem v vseh mogočih smereh in idejah. Tako so se pri izvedbi projekta prepletle metode, učenci, predmetna področja, cilji in ne nazadnje tudi naš šolski prostor z zaposlenimi vred. Prepletalo se je vertikalno, horizontalno, diagonalno, komunikacijsko in še kaj bi se lahko našlo… Ves čas pa je bil pred seboj jasen cilj: učencem na zanimiv način osvojiti ˝grenko˝ spoznanje: SLADKORJA JE PREVEČ Starejši učenci so se najprej naučili “brati” deklaracije na embalaži za različne pijače, se poučili o učinkih prevelikega vnosa sladkorja v telo, nato pa za mlajše učence pripravili detektivski dnevnik, ki je le-te vodil po šoli, kjer so s pomočjo QR kod odkrivali koliko vedo o tej temi. Izkazalo se je, da je bil cilj odlično dosežen, vsi učenci so se pri tem zabavali in se hkrati naučili veliko novega. Zadovoljna sem z doseženimi cilji, kljub temu pa me malce skrbi, če bodo učenci resnično manj posegali po sladkarijah.