Andreja RajhSrednja ekonomska šola Maribor

V tem šolskem letu sem na šoli vodja mednarodnega projekta ATS 2020. Ukvarjamo se s premljanjem napredka dijakov, z usmerjanjem dijakov z dajanjem povratnih informacij, s skupnim načrtovanjem kriterijev itn. Ob vsem tem pa ima pomembno vlogo tudi sodobna tehnologija z najrazličnejšimi orodji. Ugotavljam, da so dijaki v glavnem vajeni frontalnega pouka, ki marsikdaj pripelje do pasivnosti manj motiviranih dijakov. Kaj narediti, da bomo spodbudili tudi take dijake? Odločila sem se, da jih postavim v vlogo raziskovalcev, načrtovalcev in poročevalcev. Izbrala sem vsebinski sklop: LASTNOSTI IZBRANIH ELEMENTOV. 1. Predznanje smo preverili s kratkim kvizom v Kahootu. 2. Dijaki so pripravili osebno izkaznico za izbrani element s pomočjo podatkov na spletu, pregledali osebno izkaznico sošolca in mu podali povratno informacijo. 3. Z dijaki smo oblikovali opisne kriterije govornega nastopa/predstavitve. 4. Dijaki so pripravili predstavitev izbranega elementa v obliki malega oglasa, ženitne ponudbe, osmrtnice,… in jo predstavili v razredu. 5. Sledila je povratna informacija na predstavitev z utemeljitvijo s pomočjo “semaforja”. 6. Ob koncu vseh predstavitev so dijaki v Triciderju glasovali za najboljši govorni nastop in svojo odločitev utemeljili. 7. Vse predstavitve smo posneli in pripravili bomo film, ki prikazuje vse faze skozi katere sem vodila dijake do končnega uspeha. In kaj so se naučili dijaki? Povedali so, da je bilo sprva težko, ker so se s takim načinom dela srečali prvič, bi pa izkušnjo še radi ponovili, ker je bilo poučno in bistveno bolj zabavno kot frontalni pouk. Zraven tega so na osnovi skupaj izdelanih kriterijev natančno vedeli kaj se od njih pričakuje, zato so bile predstavitve, kar se tiče vsebinskega dela, v glavnem brezhibne. Menim, da je potrebno dijake večkrat postaviti v takšno ali podobno vlogo, ker jih na ta način učimo tudi prevzemanja odgovornosti za lasten uspeh. Ob vsem tem pa ne smemo pozabiti, da je tak način dela in učenja dolgotrajen proces, ki ne bo dal rezultatov v enem letu, se pa bo zagotovo obrestoval.