Milan HladeOŠ Koroška Bela

Učenci velikokrat poskušajo učiti svoje vrstnike ali mlajše sošolce. Zgodi se, da imajo pri tem celo več uspeha kot učitelji. Obenem se postavijo v vlogo odraslih, učiteljev. Na OŠ Koroška Bela Jesenice smo z učenci osmih razredov s programom Scratch pri pouku izbirnega predmeta Multimedija izdelali nekaj aplikacij, ki omogočajo seštevanje, odštevanje pa tudi množenje in deljenje v obsegu do 10, 20 in 100 za učence prve triade in računanje s celimi števili za njihove sošolce. V aplikaciji smo uporabili virtualno punčko, ki je obenem tudi maskota naše šole. Ima zanimivo ime – Blanka po kraju Koroška Bela. Učenec pri uporabi aplikacije lahko izbere število računov, ki jih bo izračunal. Aplikacija naključno izbira vrednosti potrebnih števila za računanje. Blanka šteje pravilne in nepravilne odgovore in sešteva dosežene točke. Sproti meri tudi čas reševanja. S prvimi aplikacijami so učenci skušali pomagati pri računanju najprej svojim bratcem, sestricam. Kasneje smo se povezali z učiteljicami razrednega pouka. Učenci so predstavili seštevanje in odštevanje mlajšim sošolcem s pomočjo aplikacije v računalniški učilnici ob prisotnosti učiteljice. S tem načinom smo dosegli pestrost pouka, povezanost med generacijami in učno uro, ki so jo pripravili učenci. Izvedli smo zanimive učne ure v IKT okolju, ki je učencem blizu. Z drugo aplikacijo so učenci pomagali sošolcem, ki imajo težave pri osvajanju računanja s celimi števili. Aplikacijo smo uporabili pri dopolnilnem pouku in medsebojni pomoči med učenci. Učenci si med uro zapišejo račun in ga izračunajo v zvezek. Nato pa s pomočjo aplikacije vidijo ali so račun pravilno izračunali. Z izdelavo podobnih aplikacij utrjujejo snov in spoznavajo začetne korake pri programiranju. Učenci morajo dobro poznati določeno snov, pokazati morajo začetno znanje programiranja, aplikacija pa mora biti zanimiva in atraktivna. Z učenci načrtujemo izdelavo podobnih aplikacij s programom Scratch ne samo pri matematiki ampak tudi pri ostalih predmetih. Možnosti je res veliko.