Gregor HrastnikERŠ, Šolski center Velenje

Na Elektro in računalniški šoli Šolskega centra Velenje za promocijo računalništva že nekaj let uporabljamo okolje Kodu Game Lab. V letošnjem šolskem letu pa smo ga uporabili tudi pri rednem pouku. Kodu Game Lab je okolje za izdelavo in igranje 3-dimenzionalnih iger, kjer lahko igro izdelamo brez znanja programiranja in razvijamo logično in analitično mišljenje. Pri praktičnem pouku smo dijakom 2. letnika programa Tehnik računalništva predstavili Kodu na primeru izdelave preproste igre. Nato so v okolju izdelali svoje igre, ki bi jih lahko uporabljali pri pouku v osnovnih in srednjih šolah. Nastali so zanimivi izdelki, ki pokrivajo področja od jezikoslovja do naravoslovja. Dijake smo nato s pomočjo vprašalnika prosili za vtise o uporabi Kodu in možnostih za uporabo pri pouku. V okolju jim je bilo všeč, da je preprosto, zabavno in brezplačno, motilo pa jih je, da je za resno uporabo preveč preprosto in ima premalo funkcij in objektov. Kodu bi po njihovem mnenju lahko uporabljali kot popestritev pouka z drugačno predstavitvijo in osvajanjem snovi in kot uvod v programiranje in izdelavo iger. Zaradi enostavnosti uporabe je primeren že tudi za osnovno šolo. Odzivi dijakov so nas pozitivno presenetili in pokazali, da je Kodu primeren za uporabo pri pouku. Z uporabo Kodu bomo nadaljevali za namene promocije kot tudi za popestritev pouka.