Simon Dražič in Maja Vičič Krabonja OŠ Šmarje pri Kopru

Video posnetek je v generaciji milenijcev eden izmed glavnih virov (neformalnega in informalnega) učenja. Učitelji se tega zavedamo in jih vedno pogosteje vključujemo v izobraževalni proces. Najpogosteje video gradiva poiščemo na spletu, včasih jih ustvarimo sami ali pa k temu spodbudimo učence, da namesto kopiraj-prilepi (copy-paste) seminarskih postanejo ustvarjalci. Glavna motivacija in smisel ustvarjanja je seveda uporaba in deljenje. Če so učencem in dijakom so tu zelo blizu tuja omrežja kot npr. Vimeo, YouTube … učitelji pa smo pri tem precej konservativni in skeptični. Kot varna in domača rešitev se nam ponuja Arnes Video portal, ki je namenjen prav izobraževanju in raziskovanju, objavljene vsebine pa ostanejo v Sloveniji. Portal omogoča tudi prenose v živo (life streaming), ki lahko našo učilnico odprejo navzven ter nam vzpostavitev drugačne, nove povezave z učitelji in učenci drugih šol, starši in drugimi zainteresiranimi. Na ustvarjalnici bomo torej ustvarjali za učenje in svoje izdelke delili z drugimi.

Cilji ustvarjalnice so
• Pripraviti prenos izobraževalne aktivnosti v živo in
• pri tem uporabiti različne naprave (ki jih bodo prinesli s seboj).
• Razvijati zmožnosti projektnega in sodelovalnega dela.
• Naučiti se, kako posnetek obdelati in objaviti na Arnes video portalu ter
• spoznati tudi druge možnosti Arnes Video portala.
• Delili svoje ideje, kako novo znanje uporabiti za potrebe pouka in šole.

Pridobljeno znanje in zmožnosti bodo udeleženci ustvarjalnice – učitelji lahko uporabili za samostojno pripravo in objavo video posnetkov na Arnes Video portalu in ga prenesli na svoje učence in dijake, ter jih tako spodbudili k prevzemanju aktivne vloge v izobraževalnem procesu.

Ustvarjalnica bo potekala v naslednjih korakih:
1. Priprava kratke vsebine za prenos v živo.
2. Pregled in priprava naših naprav na začetek prenosa.
3. Predstavitev Arnes Video portala.
4. Priprava prenosa v živo in snemanje le-tega.
5. Objava posnetka prenosa na Arnes Video portalu.