Nataša SvetinaZavod sv. Frančiška Saleškega, Gimnazija Želimlje

V zadnjih šolskih letih smo na Gimnaziji Želimlje za dijake organizirali kemijske konce tedne. Pri tej pobudi za ohranitev, kot tudi povečanje motivacije za kemijo in ostale naravoslovne vede me je naša šola podprla. Kot somentorji na delavnicah in predavatelji so sodelovali bivši dijaki Gimnazije Želimlje, strokovnjaki s kemijske fakultete v Ljubljani in Inštituta Jožef Stefan ter učitelji kemije z drugih gimnazij. Program je bil naravoslovno-tehniško usmerjen: poleg kemijskih vsebin je vključeval tudi področja matematike, dentalne medicine in metalurgije. Potekal je ob petkih in sobotah. Vsakokrat se je pričel s seznanitvijo udeležencev z vsebinami konca tedna in načrtovanimi dejavnostmi ter navodili za varnost. Pri pripravi programa nisem bila vezana na učni načrt ali dolžino šolske ure, skupine dijakov so bile manjše kot pri običajnem pouku, mentorjev pa več, kar je omogočalo časovno prilagodljivost, individualni pristop in medpredmetno povezovanje. Teme delavnic so bile aktualne in neposredno povezane z vsakdanjim življenjem ter prikazane na privlačen način. Poleg matematične sposobnosti ter osnovnih sposobnosti v znanosti in tehnologiji so dijaki v različnem obsegu razvijali tudi druge kompetence za vseživljenjsko učenje, predvsem digitalno pismenost, učenje učenja ter medosebne in socialne sposobnosti. Primeri delavnic: dentalnomedicinska – sestava zob in ustreza higiena, kemijska – kako čarati s preprostimi kemijskimi triki, kako doma izdelati bioplastiko, kovaška – kako iz vzmeti starega avtomobila skovati nož, matematična – s pomočjo Pitagorovega izreka izračunati kot med vezmi v molekuli, ki jo opišemo s tetraedrom. Primer predavanja: Kako je nastalo vesolje. Dijaki so izvedli poskuse, svoja opažanja, dognanja in izdelke pa prikazali v obliki plakatov, računalniških predstavitev in poročil v šolskem glasilu. Udeleženci kemijskih koncev tedna so vselej visoko motivirani za dejavno sodelovanje, saj se k projektu prijavijo prostovoljno. Po vsakem kemijskem koncu tedna zberem njihove vtise, pripombe in želje, kar je zlasti pomembno za načrtovanje naslednjih projektov.