Vanja Kolar IvačičOŠ Bistrica ob Sotli

Suvereno in uspešno javno nastopanje je ena ključnih kompetenc uspešnega odraslega. To in dejstvo, da velja pridobljena znanja, zmožnosti in spretnosti s področja slovenščine kvalitetno utrditi in ponoviti, je vodilo do ideje o ustvarjanju in snemanju novice. Udeleženci bodo imeli možnost, tako kot so jo imeli učenci 4. razreda, da soustvarjajo svoj učni proces in ustvarjalno izkažejo znanje na najvišjih taksonomskih stopnjah. Skozi sodelovalno delo v manjših skupinah bodo ob dejavnem stiku z besedili z uporabo digitalne tehnologije varno, ustvarjalno in kritično pridobivali ter uporabljali podatke/informacije. Ozaveščali in presojali bodo možnost uporabe in zlorabe digitalne tehnologije oziroma pridobljenih informacij in ob tem razvijali svojo digitalno zmožnost. Po motivacijskem začetku s QR kodami bodo udeleženci v skupinah določili temo aktualne novice. Nato se bodo prelevili v novinarje, poiskali podatke preko svoje naprave ali s spraševanjem mimoidočih ter oblikovali novico s tipičnimi značilnostmi besedilne vrste. Določili bodo snemalca in poročevalca. Slednjega bodo uredili za javni nastop. Izbrali oz. ustvarili bodo okolje, sceno snemanja ter posneli video. Lahko bodo zmontirali tudi napovednik in podnapise. S tvorjenjem govorjene novice ter nebesednim izražanjem bodo razvijali svojo sporazumevalno in ustvarjalno zmožnost. Posneta besedila bodo na koncu tudi vrednotili in utemeljevali svoje mnenje. Načrtovali bodo lahko izboljšave svojih govornih nastopov. Četrtošolci so z ustvarjanjem novice na zabaven in učinkovit način uporabljali načela uspešnega govornega nastopanja, priporočeno strategijo sporočanja in preko sodelovalnega učenja razvijali digitalno zmožnost. Vse aktivnosti so zahtevale malo več časa, a na ta način so lahko učenci svoja znanja uporabili in razvili v zanimiv izdelek, ki je privlačen za širšo množico.