Alenka ZabukovecOŠ Louisa Adamiča, Grosuplje  in Damjan HarischArnes

V zadnjih letih učitelji in učeči v slovenskem izobraževalnem prostoru vse bolj uporabljajo vse več spletnih storitev, za katere potrebujejo različne uporabniške račune. Trendi v Sloveniji kažejo na to, da se poskuša združiti uporabne storitve z namenom dostopanja do njih s samo enim uporabniškim imenom in geslom, za katerega pa skrbi izobraževalna organizacija sama. Arnes upravičenim organizacijam omogoča pridobitev uporabe take infrastrukture za avtentikacijo in avtorizacijo uporabnikov (ArnesAAI). Organizacija skrbi le za upravljanje identitet – Arnes ponuja tudi orodje SIO.MDM (Arnes IdM) in izobraževanje za uporabo. Orodje je namenjeno prenosu uporabniških podatkov v (Arnesov ali katerikoli drug) LDAP ali/in AD, s tem pa se omogoči uporabo različnih storitev uporabnikom. Na simulaciji bo predstavljenih več konkretnih primerov uporabe enotne prijave ArnesAAI. (1) Osnovne šole so v šolskem letu 2015/2016 morale priti na nov sistem Kolesar, ki temelji na AAI-prijavi. Predstavljena bo dobro organizirana šola, ki je zelo uspešno prešla na nov sistem brez vsakršnih (tehničnih in uporabniških) težav, z veliko dodano vrednostjo, saj je pred uporabo spletne učilnice Kolesar izvedla še izobraževanje za vse učence na temo varne rabe interneta in varovanja osebnih podatkov. (2) AAI-račun je lahko temelj za uporabo spletnih učilnic, ki so osnovane na sistemu Moodle, saj omogoča celo “čisto AAI-zacijo” – tako težave uporabnikov z različnimi vrstami prijav odpadejo. Primer šole, ki ima na Arnesovem gvs-ju e-zbornico z več kot 140 učitelji in z novim šolskim letom namerava preiti na Arnes Učilnice. (3) Brezžično omrežje Eduroam temelji na enotni prijavi. Uporabniki tako v izobraževalnih organizacijah, ki imajo urejeno infrastrukturo, dostopajo do spleta s katerokoli brezžično napravo. Ugotavljanje kršitev na nivoju organizacije je zaradi take prijave uporabnika veliko enostavneje in hitreje. Primer šole, ki je ugotovila, da je učenec “posodil” svoje AAI-podatke prijatelju z druge lokacije. (4) Organizacija se lahko pridruži tudi storitvi O365, ki ponuja poleg uporabe lokalnega programskega paketa tudi spletno različico – najbolj zanimivi so deljenje in souporaba datotek, uporaba spletne aplikacije za predstavitve in urejanje besedil ter spletna pošta (primer šole, ki uporablja storitve O365 pri pouku računalništva). (5) Uporaba storitve Arnes Splet omogoča organizaciji postavitev šolskih spletnih strani, ki je, npr. po zakonu za osnovno šolo obvezna (32. člen, ZOsn, 2013). Primer šole, ki AAI-zirano storitev uporablja več kot 30 učiteljev za objavljanje novic na šolskem spletišču. (6) Dostop do drugih storitev: skupnosti SIO, spletne konference VOX, portal Arnes Video, Filesender itd.